Nabywanie licencji „end-user” bez podatku u źródła
Opłaty, w zamian za które spółka nie nabywa praw autorskich bądź praw do dysponowania nimi w stosunku do przedmiotu licencji, nie będzie dokonywała dalszej odsprzedaży przedmiotu licencji i nie będzie udzielała sublicencji, nie są należnościami licencyjnymi.
Stanowisko takie zajął dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 14 lutego 2022 r. (0111-KDIB2-1.4010. 574.2021.2.MKU).
O interpretację indywidualną wystąpiła spółka prowadząca działalność gospodarczą, w szczególności w zakresie udzielania leasingu operacyjnego oraz finansowego samochodów osobowych i dostawczych, maszyn i urządzeń, sprzętu elektronicznego oraz nieruchomości. W celu prowadzenia swojej działalności, spółka korzysta z różnych programów komputerowych nabywanych od podmiotów nieposiadających rezydencji podatkowej w Polsce. Programy te są nabywane na zasadzie licencji na korzystanie z programu komputerowego przez końcowego użytkownika (tzw. end-user license). Oznacza to, że spółka wraz z zakupem licencji tego typu oprogramowania nabywa bardzo wąski zakres uprawnień, które sprowadzają się do użytkowania nabytego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta